Dni pamięci Natalii Gorbaniewskiej

Po raz drugi we Wrocławiu w drugą rocznice śmierci Natalii Gorbaniewskiej zbierają się na zaproszenie prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, Instytutu Książki i Fundacji «Za Wolność Waszą i Naszą» przyjaciele wybitnej poetki rosyjskiej, weterani walki z komunizmem, politycy ze wschodu i zachodu, aby uczcić pamięć wielkiej obywatelki Europy i zaprotestować przeciw wojnie i nienawiści.

Dziś, kiedy świat znalazł się na krawędzi nowej «zimnej wojny», kiedy tli się wojna na Ukrainie, w stolicy polskiego Dolnego Śląska zbierają się ci, którzy 25 sierpnia 1968 roku wyszli w Moskwie na Plac Czerwony razem z Natalią Gorbaniewską na demonstrację protestu przeciwko agresji wojsk Związku Sowieckiego i jego satelitów na Czechosłowacje. Zbierają się ci, którzy przez długie lata walczyli z dyktaturą komunistyczną w Związku Sowieckim i w krajach Europy Wschodniej i Centralnej. Do Wrocławia przyjadą weterani ruchu dysydenckiego w Związku Sowieckim: Viktor Fainberg, Pavel Litvinov, Mustafa Dżemilev; weterani polskiej „Solidarności”: Mirosław Chojecki, Zofia Romaszewska, Zbigniew Gluza, Karol Modzelewski, Kornel Morawiecki, znani intelektualiści i obrońcy praw człowieka z Rosji i Ukrainy: Viktor Shenderovich, Aleksander Podrabinek, Arsenij Rogińskij, Savik Shuster, znani opozycjoniści z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, dla których imię Natalii Gorbaniewskiej jest sztandarem walki z komunizmem, walki o demokrację, prawa człowieka, przeciwko wojnie. Czekamy we Wrocławiu na Tomasa Venclovę, Petruškę Šustrová, Vladimira Tolca. Będą wśród zaproszonych gości również pisarze, znawcy twórczości i działalności społeczno-politycznej Natalii Gorbaniewskiej, jej uczniowie.

47 lat temu Natalia Gorbaniewska razem z siedmioma kolegami i koleżankami wyszła na Plac Czerwony, aby zaprotestować przeciwko wojnie i nienawiści. Mimo wysiłków propagandy komunistycznej nie dało się zagłuszyć tego głosu, mimo surowych represji nie udało się złamać uczestników protestu. Dziś w Europie i na świcie znów trwa wojna. Gdyby Natalia Gorbaniewska była wśród nas dziś, jej głos protestu na pewno usłyszelibyśmy. Dlatego we Wrocławiu, mieście, które Natalia uważała za swoją «drugą ojczyznę», zbierają się weterani walki z komunizmem, politycy ze Wschodu, których sprzeciw jest zagłuszany we własnej ojczyźnie, tak jak głos Natalii prawie 46 lat temu. Zbierają się, aby uczcić pamięć wielkiej obywatelki Europy i zaprotestować przeciw agresji.
Głównymi elementami Dni pamięci Natalii Gorbaniewskiej będą: konferencja pt. «Przeciw Wojnie i Nienawiści», pokaz filmu Natelly Boltyanskiej pt.«Paralele, wydarzenia, ludzie», filmu Petruški Šustrovej pt. «Wielki wóz. Wygnanie i powrót Tatarów krymskich» i filmu Natalii Beshenkovskiej, wieczór wspomnień z recytacją wierszy Natalii Gorbaniewskiej.

Dni pamięci Natalii Gorbaniewskiej odbywają się pod patronatem: Miasta Wrocław, Ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego RP, Instytutu Książki. Organizator: Fundacja «Za Wolność Waszą i Naszą». Współorganizatorzy: Fundacja My razem. Patronat medialny: TVP Wrocław, Gazeta Wyborcza, Polskie Radio dla Zagranicy, miesięcznik Odra. Partnerzy: Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego, Ośrodek Pamięć i Przyszłość, Instytut Polsko-Rosyjski.

Dokładny program na www. zawolnosc.eu, www.facebook.com/zawolnosc.

Zaproszenie NG

zaproszenie NG.cdr zaproszenie NG.cdr