Norweskie doświadczenia inspiracją dla Młodych Radnych

W dniach 5-9 kwietnia grupa dolnośląskich przedstawicieli rad młodzieżowych i młodzieżowego sejmiku była na wizycie studyjnej w miejscowości Visnes w Norwegii. Wyjazd ten jest częścią projektu „Dolnośląski Mechanizm Partycypacji Młodzieży” (finansowanego z EOG).
Pierwszego wieczoru odwiedziliśmy klub Anna Eegs Youth, w którym młodzież może spędzać czas podejmując różnorodne aktywności. Uczestnicy chętnie grali w bilard, ping-ponga, czy rozgrywki FIFA (odbył się mecz przedstawicieli POLSKA – NORWEGIA, w którym zwyciężyli gospodarze). Następnego dnia młodzież przygotowała prezentacje swoich działań w społeczności lokalnej, które przedstawiali organizacji goszczącej. Tego samego dnia odbyła się także wycieczka do Karmøy, gdzie swoją bazę mają miejscowi skauci. Udało się nawet rozegrać z nimi mecz siatkówki, podczas którego mięliśmy okazję porozmawiać, a także porównać funkcjonowanie tego typu jednostek. Następnego dnia udaliśmy się na całodniową wycieczkę do Stavanger. Zwiedziliśmy miasto, miejscowy urząd, w którym poznaliśmy lokalną politykę i zasady jej funkcjonowania oraz kolejne miejsce spotkań młodzieży, które daje jeszcze więcej możliwości! Sale Metropolis (klubu młodzieżowego) wyposażone są w sprzęt, który umożliwia m.in. nagrywanie swoich utworów muzycznych, montowanie filmów czy organizowanie imprez młodzieżowych. W trakcie pobytu odwiedziliśmy również organizację Czerwonego Krzyża (Join Red Cross Youth in Åkra), co pozwoliło na stworzenie listy kontaktów, wymianę doświadczeń, a przede wszystkim inspirację dla naszych radnych. Trafiliśmy także do wioski wikingów oraz ich muzeum. W jednej z pobliskich szkół artystycznych Karmøy Kulturskole obejrzeliśmy występ uczniów – pokaz taneczny dot. wielokulturowości. Poznaliśmy strukturę szkoły i jej kierunki, które zainspirowały uczestników do zorganizowania wymiany. I tak oto minęły 4 pracowite dni u naszych północnych partnerów, które dla niektórych były pierwszym wyjazdem za granicę czy zmierzeniem się z barierą językową. Wszyscy czuli się tam świetnie i chętnie brali udział w programie. Uczestnicy wrócili zadowoleni i pełni inspiracji, a także z głową pełną możliwości wcielenia w życie norweskiej polityki młodzieżowej. Z niecierpliwością czekamy na kolejne projekty, przede wszystkim te zainicjowane przez dolnośląską młodzież.

 

nor pol bat

 

IMAG2034 IMG_6552 IMG_6644

 

Poniżej relacja Natalii:
Wróciliśmy już z Norwegii do pochmurnej Polski. Z jeszcze pochmurniejszymi minami, ponieważ pobyt tam był tak radosny i przyjemny, że każdy chciałby zostać w Norwegii jeszcze dłużej. Podczas wizyty studyjnej mieliśmy okazję do zapoznania się ze sposobem prowadzenia działań przez miejscową młodzież. Byliśmy naprawdę bardzo zaskoczeni i zachwyceni w jak łatwy i świetnie zorganizowany sposób to wszystko przebiega. W czasie pobytu mieliśmy rownież trochę czasu na zwiedzanie przepięknych krajobrazów. Zapierały dech w piersi. Górzyste tereny łączyły się z zatokami, morzem ….
Norwedzy to bardzo mili i życzliwi ludzie. Spotkaliśmy się tam z uśmiechem i sympatią. Nawiązaliśmy nowe kontakty i znajomości. Nasza ekipa, grupa była fantastyczna. Bardzo się ze sobą zżyliśmy i zintegrowaliśmy. Podjęliśmy wspólnie pierwszą współpracę. Kadra była równie fantastyczna. Wielki plus za organizację całego wyjazdu.
Na pewno każdy z nas wraca z worem pełnym nowych doświadczeń i wrażeń. Mamy nowe pomysły, które warto wprowadzić w życie.
Z niecierpliwoscią czekamy na kolejne takie wyjazdy, ponieważ jest to okazja nie tylko do poznania nowej kultury i zetknięcia się z czymś nam dotąd nieznanym. Jest to możliwość przede wszystkim poznania fantastycznych ludzi i doznania niesamowitych przeżyć.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w wyjazd na wizytę studyjną. Zarówno organizatorom, jak i uczestnikom.