Warsztaty o mowie nienawiści z dzień pogrzebu Pawła Adamowicza

19 stycznia 2019 r. w III LO w Opolu zebrali się nauczyciele z opolskich szkół podstawowych i średnich, żeby pogłębić wiedze na temat zagadnień związanych z dyskryminacją.

Dzień był trudny i wyjątkowy jednocześnie, był to dzień pogrzebu Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i żałoby narodowej.

Cały poprzedzający to wydarzenie tydzień pełen był emocji oraz wzmożonej debaty publicznej na temat hejtu i mowy nienawiści. Wielu materiałów z tego obszaru tematycznego nie obejrzeliśmy wspólnie, gdyż emocje w grupie były zbyt duże. Wiele rozmawialiśmy o tym, jakie stereotypy i jakie hejty dotykają nauczycieli, jak jest to bolesne i krzywdzące doświadczenie.

A jednocześnie, jak przyjemne jest przełamanie stereotypu – swojego czy czyjegoś na swój temat. Nauczyciele dzielili się swoimi doświadczeniami w pracy z uczniami, w tym z lekcji dotyczących hejtu, które zrealizowali niedawno. Zaskoczeniem dla nich było odróżnianie przez młodych ludzi hejtu od mowy nienawiści. Tłumaczyliśmy zatem wspólnie te pojęcia, szukaliśmy podobieństw i różnic w ich rozumieniu. Trudnym tematem była w tym kontekście przemoc rówieśnicza; zastanawialiśmy się, jak sobie z nią mogą radzić w szkole.

Szkolenia są realizowane w ramach projektu „Moja Europa” finansowanego ze środków Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce.