Wymiana młodzieżowa, która nadaje barw twojemu życiu. Wspomnienia z wymiany młodzieżowej w Rumunii.

Wspomnienia uczestniczki projektu ’Don’t be afraid to show your true COLOURS', który odbył się w dniach 30.08.-08.09.2018 w Rumunii.

1 decyzja
10 dni pełnych wrażeń
32 nowych przyjaciół
niezliczona ilość niesamowitych wspomnień

Wylatując do Rumunii nie byłam pewna dokładnie czego mogę się spodziewać po projekcie 'Don’t be afraid to show your true COLOURS'. Była to moja pierwsza wymiana młodzieżowa, pierwszy projekt Erasmus+ w moim życiu i, chociaż byłam niezwykle podekscytowana wizytą w Rumunii, nieustannie towarzyszył mi lęk przed nieznanym. Jednakże już kilka minut po przybyciu wiedziałam, że nie muszę się o nic martwić.

W trakcie ośmiu wspólnie spędzonych dni, jako uczestnicy wymiany stworzyliśmy niesamowitą więź między sobą, dzieliliśmy lepsze i gorsze chwile, wspieraliśmy się, pomagaliśmy sobie wzajemnie i przede wszystkim działaliśmy. Dzialiśmy nieustannie dyskutując o wyzwaniach z którymi zmaga się społeczność LGBT+, uczyliśmy się od siebie nawzajem, staraliśmy się zrobić wszystko co w naszej mocy, by po powrocie do kraju być nowymi, lepszymi, lepiej wyedukowanymi wersjami samych siebie.

Myślę że do końca życia będę pamiętać obóz w wiosce Milcoveni, swojskie tereny, szaloną podróż, wszystkie przygody, fantastyczne osoby które poznałam, które zaakceptowały mnie taką jaką jestem, które pomogły mi odkryć siebie na nowo.

Jako grupa staraliśmy się zrobić wszystko co w naszej mocy, by jak najlepiej wykorzystać dany nam czas. Poznaliśmy sytuacje społeczności LGBT+ w ojczystych krajach uczestników wymiany (Hiszpania, Rumunia, Węgry, Belgia, Francja, Macedonia, Grecja oraz oczywiście Polska). Zgłębialiśmy tematy walki z dyskryminacją i szerzeniem akceptacji. Przygotowaliśmy wydarzenie w mieście Resita, gdzie część z nas dokonała niesamowitej rzeczy i wzięła udział w przedstawieniu muzycznym, mającym na celu uświadomić ludziom, że prawa osób LGBT+ to prawa człowieka, wszyscy jesteśmy równi i zasługujemy na równe traktowanie. Utalentowani artyści stworzyli kolorowe plakaty, które prezentowaliśmy w centrum miasta, gdzie także poprzez ankiety staraliśmy się dowiedzieć więcej o lokalnej sytuacji LGBT+ i przede wszystkim daliśmy ludziom szansę zobaczenia kolorów, tego że każdy z nas jest inny i bez względu na orientację, czy płeć wszyscy jesteśmy po prostu ludźmi.

Czas spędzony w Milcoveni był jednym z najlepszych okresów w moim życiu i jeśli kiedykolwiek będę miała możliwość powrotu tutaj bądź udziału w innym projekcie na pewno się nie zawaham. Nasz czas tutaj się kończy, ale to i tak tylko początek, nie zwlekaj, teraz czas na ciebie!